הסרת קונדילומות

אחת הבעיות הנפוצות היום היא הדבקה בוירוס הפפילומה האנושי (HPV) .

הווירוס עובר ביחסי מין או במגע של עור בעור. ישנם למעלה ממאה זנים שונים של הווירוס אבל רק חלקם קשור בהדבקה באזורים האינטימיים אצל גברים ונשים כאחד.

כאשר ישנה הדבקה באזורים האינטימיים ניתן לחלק את הזנים לשניים.

הסוג הראשון והמוכר יותר, הם הזנים שגורמים לשינויים בתאי צוואר הרחם, הנרתיק והפות ויכולים במהלך השנים לגרום לשינויים טרום סרטניים ובהיעדר מעקב וטיפול הולמים גם למצב סרטני (בעיקר מודבר בזנים מסוג 11, 16 ועוד).

הסוג השני הם הזנים שאינם גורמי סיכון להתפתחות סרטן צוואר הרחם, אבל בהחלט גורמים לגידולים יבלתיים עוריים (קונדילומות) או בריריות הנרתיק.

לעתים מדובר ביבלת בודדת (קונדילומה), אבל במידה ולא מטפלים בה תיתכן התפשטות של היבלות על שטחים ואזורים נרחבים באזור הפות, הנרתיק, הפרינאום ופי הטבעת ואצל גברים על הפין.

אומנם הדבר אינו מסוכן מבחינה רפואית, אבל הוא בהחלט גורם לבעיות רבות, החל מאי נוחות, גרד, כאבים ביחסי מין ועוד. אבל בעיקר גורם לבעיה אסתטית, רגשית וחוסר נוחות אל מול בן/בת הזוג, החשש שיראו את הנגעים, החשש מהדבקה של פרטנר אפשרי ועוד.

כיצד ניתן לטפל בבעיה זו ?

כמו כל דבר, האפשרות הטובה ביותר היא מניעה. לכן היום מומלץ לכל נער/ה להתחסן כנגד וירוס הפפילומה (חיסון הגרדסיל מבוצע כרוטינה בבתי הספר בגיל 12-13 לבנים ולבנות). גם אם לא חוסנת בבית הספר וגם אם את/ה כבר פעילים מינית, עדיין מומלץ מאד להתחסן וכך לנסות למנוע הדבקה עתידית.

מומלץ להשתמש בקונדומים בכדי למנוע הדבקה במחלות מין בכלל ובוירוס הפפילומה בפרט, למרות שההגנה כנגד הווירוס הנ"ל רחוקה מלהיות מושלמת.

חשוב גם לדעת, כי במקרים רבים הגוף מצליח "להתגבר" על הווירוס ולאחר מספר שנים להעלים אותו באופן עצמוני.

אבל במידה וכן נדבקת ושמת לב לנגעים או יבלות באזורים האינטימיים, מומלץ מאד לגשת ולהיבדק במהירות.

יש קודם כל לשלול בעיות רפואיות או מצבים אחרים שיכולים להיות דומים, אבל לא בהכרח מדובר בקונדילומות.

במידה וכן, ככל שיש מעט יבלות, כך קל יותר לטפל ואין צורך בהתערבויות מורכבות יותר.

כאשר מדובר ביבלות בודדות, ניתן לטפל באופן עצמאי בחומר הנקרא "קונדילוקס". מדובר בחומר הגורם לצריבה כימית של הנגע וכך לנשירתו. יש צורך במרשם מרופא ולהיזהר שלא לגרום לכוויה נרחבת מידי.

האפשרות הבאה היא לבצע צריבה מקומית באמצעות חנקן נוזלי, צריבה חשמלית או בלייזר. לעתים יש צורך בהרדמה מקומית לשם כך.

במידה ומדובר בנגעים מפושטים, אז צריבה באמעות לייזר היא המועדפת, והדבר מתבצע בבית חולים פרטי ובהרדמה מלאה (קצרה ולא עמוקה).

ההחלמה לרוב נמשכת כשבוע-שבועיים.

יש לקחת בחשבון כי בחלק מהמקרים תיתכן חזרה של הנגעים ויש צורך בטיפולים נוספים עד להכחדת הנגעים באופן מושלם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *