הקטנה ומתיחת שפתיים חיצוניות

השפתיים החיצוניות של הפות נקראו בעבר גם ה"שפתיים הגדולות", אולם אצל חלק ניכר מהנשים השפתיים הפנימיות דווקא הן הגדולות והבולטות יותר (ראה בעמוד "ניתוח להקטנת השפתיים הפנימיות").

השפתיים החיצוניות הן לרוב בשרניות יותר, חלקן החיצוני הוא שכבת עור עבה המכילה גם זקיקי שיער ובלוטות חלב ומתחת לשכבת העור ישנה שכבת שומן הנותנת לה את המילוי והמראה החיצוני הבשרני יותר.

במהלך השנים, יש נשים הצוברות עודף שומן גם באזור השפתיים החיצוניות של הפות, דבר שעשוי לגרום לעתים לחיכוך יתר במקום והיווצרות "שפשפות", דלקות וזיהומיים מקומיים. לאחר מכן, בגיל המבוגר יותר ועם ההגעה לגיל המעבר, בחלק מהמקרים יש ירידה בכמות השומן בשפתיים ויחד עם איבוד האלסטיות של העור, ישנה צניחה של השפתיים.

כמו כן, לידות יכולות לגרום לנזק, חבלות וקרעים שגורמים לשינויים ועיוותים מקומיים שעשויים להוביל לבעיות אסתטיות וגם לכאבים ואי נוחות מקומית.

כמו כן, בשל מבנה העור, זקיקי השיער ובלוטות החלב, לעתים נוצרות ציסטות מקומיות שמפריעות מבחינה אסתטית וגם נוטות להזדהם וליצור דלקות ואבצסים (ראה בדף שעוסק ב"הסרת נגעים, ציסטות ובלוטות חלב").

לכן בשנים האחרונות נמצאו פתרונות בתחום הניתוחים והטיפולים האסתטיים שמטרתם לתקן את הנזקים ולשפר גם את מראה המקום לנשים שהדבר מפריע להן.

את הנגעים הקטנים פשוט ניתן להסיר ברוב המקרים במרפאה בהרדמה מקומית וההחלמה פשוטה וקלה.

לגבי ניתוח להקטנה של השפתיים החיצוניות ו/או מתיחה שלהן, הרי שכאן יש צורך בבדיקה ראשונית והערכה לגבי המצב. יש להבין מה בדיוק מפריע לאישה ולמה היא מצפה אחרי הניתוח ולבצע הסבר מדוקדק לגבי הניתוח, הסיכונים האפשריים ולעשות תיאום ציפיות.

חשוב לדעת שכאשר עושים ניתוח הקטנה ומתיחה של השפתיים החיצוניות, ניתן שלב מספר דברים במהלך הניתוח. במידה ויש חוסר ברקמת שומן, ניתן להזריק שומן עצמוני (שומן אשר נשאב מאזורים אחרים בגוף) ולמלא את החסר למראה מלא יותר, וכן ניתן לבצע שאיבת שומן בחלק הפנימי של הירכיים או באזור "עצם הבושת" (החלק העליון מעל השפתיים והפות).

כאשר מדובר במצב שמצריך ניתוח להקטנת השפתיים החיצוניות, הוא מבוצע בבית חולים פרטי בהרדמה מלאה.

אורך הניתוח כשעה-שעה וחצי תלוי במורכבותו ולאחר מכן ישנה התאוששות של כשעתיים ואז תשוחררי לביתך.

הניתוח מבוצע בבית חולים פרטי ונמשך כשעה-שעתיים.

לאחר התאוששות של כשעתיים תשוחררי לביתך. ותזומני לביקורות לפי הצורך עד להחלמה מלאה.

לא ניתן לקיים יחסי מין במשך 6-8 שבועות לאחר הניתוח