טיפול בכאבים

כאבים בנרתיק הן סימפטום שכיח בכל הגילאים.

כל מצב של כאבים בזמן יחסי מין או כאבים במגע מקומי, צריכים להיבדק בכדי לשלול בעיות רפואיות ולא רק כשיפור באיכות החיים.

ישנם מספר מצבים שבהם ניתן לטפל בכאבים באמצעות הזרקות מקומיות.

טיפול בכאבים עקב הצטלקויות לאחר קרעים או חתכים בלידה 

נשים רבות עוברות במהלך הלידה חיתוך של החיץ (אפיזיוטומיה) או שסובלות מקרעים ספונטניים. ברוב המקרים ההחלמה פשוטה ולא משאירה סימן משמעותי או הפרעה תפקודית. אבל עדיין יש נשים לא מעטות שסובלות מכאבים ורגישות באזור הצלקת.

במצבים כאלה יש לבצע בדיקה מדוקדקת של המקום ובמידה ואכן מקור הכאב הוא רקמת צלקת, ניתן להתחיל בטיפול שמרני הכולל עיסוי מקומי וריכוך ההצטלקות.

במידה ואין שיפור, עוברים לשלב הבא והוא טיפול בהזרקה מקומית של סטרואידים עם חומר מאלחש ובמקרים רבים יש שיפור של המצב בתוך מספר ימים עד שבועות.

כמו כן, ניתן לבצע לעתים הזרקה מקומית של חומצה היאלורונית ייעודית בכדי לנסות לסייע באיחוי מקומי ושיפור המצב. במידה וגם זה לא עוזר האפשרות הבאה היא ניתוחית להסרת הרקמה הצלקתית ותפירה מחדש.

טיפול בכאבים עקב יובש נרתיקי 

כאשר נשים סובלות מיובש נרתיקי עקב הנקה, שימוש ממושך בגלולות למניעת היריון, בגיל הבלות (מנופאוזה) או לאחר הקרנות לאזור האגן. הדבר עשוי לגרום לכאבים במהלך יחסי המין ולא רק.

הטיפול השמרני כולל ג'ל לסיכוך, שמן טבעי לעיסוי ובמקרים מסוימים טיפול אסטרוגני מקומי לנרתיק. כאשר כל הדברים הללו לא עוזרים, האפשרות החדשנים היא טיפול בהזרקה מקומית של חומצה היאלורונית ייעודית לנרתיק. החומצה ההיאלורונית עוזרת לרקמת הנרתיק לחדש את עצמה, סופחת נוזלים לרירית הנרתיק וכך תורמת להגמשת הנרתיק ולסיכוך הטבעי שלו.

במידה וגם הטיפול הזה אינו מסייע, ניתן לשקול טיפול בלייזר להצערת הנרתיק.

טיפול בכאבים על רקע של כיווץ יתר של שרירי רצפת האגן (וגיניזמוס) 

במקרים של כיווץ יתר של רצפת האגן (וגיניזמוס), האישה סובלת מכיווץ שהוא לא בשליטתה. עקב הכיווץ יכול להיווצר קושי בחדירה לנרתיק ועקב כך כאבים בזמן יחסי מין, או שניתן לקיים יחסי מין, אך עקב הכיווץ החיכוך הוא חזק מאד ולכן גורם לכאבים במהלך יחסי המין ולעתים גם שעות עד ימים לאחר מכן.

הטיפול הראשוני כולל אבחון הבעיה ולאחר מכן טיפול בפיזיותראפיה של רצפת האגן, ביופידבק, טיפול במרפאות לטיפול מיני, טיפול פסיכולוגי (במידה ויש בכך צורך) ולאחר מכן ניתן לשקול טיפול תרופתי.

במידה וגם טיפולים אלה אינם מסייעים לשיפור המצב, ניתן לשקול טיפול בהזרקה מקומית של בוטוליניום טוקסין (בוטוקס) לשרירי רצפת האגן בכדי לגרום להרפייתם באופן תרופתי לתקופה מסוימת וכך לאפשר תרגול של חדירה או קיום יחסי מין חלקיים ומלאים.

הטיפול יעיל למשך 2-4 חודשים, ולאחר שהאישה מצליחה לקיים יחסי מין, לרוב אין צורך לאחר מכן לחזור על הטיפול.