טיפול בלייזר להצרת הנרתיק

בתהליך הטבעי ועם התקדמות הגיל המבנה של הנרתיק משתנה והופך רפוי יותר.

אירועים כגון, הריונות ובמיוחד לידות גורמים למתיחה של השרירים והרקמות באזור הכניסה של הנרתיק. כאשר מדובר בלידות מכשירניות (ואקום ומלקחיים) ובעוברים גדולים, אז הנזק כמובן גדול יותר.

 במהלך הלידה יתכנו קרעים ספונטניים ולעתים חתך יזום של פתח הנרתיק (אפיזיוטומיה). הדבר גורם לפגיעה משמעותית נוספת ביכולת הכיווץ של שרירי רצפת האגן.

כתוצאה מכך, רקמת השריר הופכת חלשה יותר, ויכולת הכיווץ שלה יורדת משמעותית. הדבר גורם למספר תופעות כגון: דליפת שתן במאמץ ובעיקר להרחבה של הנרתיק עם ירידה בתחושה המינית של האישה וגם לעתים לחוסר שביעות רצון של בן הזוג.

הטיפול במצבים של הרחבה של הנרתיק כולל טיפולים שמרניים כגון תרגול עצמי של חיזוק שרירי רצפת האגן (תרגילי קגל) או טיפולים פיזיותראפיים של רצפת האגן.

במידה והמצב חמור יותר הטיפול היעיל ביותר הוא ניתוח להצרת הנרתיק.

במקרה ומדובר במצב ביניים או שהטיפול ה"ספורטיבי" לחיזוק רצפת האגן אינו מסייע בשיפור התחושה בעת יחסי מין, ניתן בהחלט לשקול טיפולים חדשניים לשיפור המצב.

אחת מהאפשרויות החדשות היא טיפול באמצעות מכשיר לייזר יעודי.

המכשיר נראה כמו מתמר של מכשיר אולטרה סאונד נרתיקי. המתמר המיוחד מוכנס לנרתיק והאישה עוברת טיפול שנמשך כחצי שעה, שאינו מכאיב ובסיומו הולכת לביתה.

בהליך זה מתבצעים 3 מחזורי טיפול (כל חודש טיפול יחיד הנמשך כחצי שעה).

הטיפול מגביל בביצוע פעילויות גופניות אחרות לאחר מכן ואינו דורש תהליך החלמה.

לאחר כחצי שנה המטופלת חוזרת לביקורת ובמידת הצורך מתבצע טיפול בודד נוסף.

אחת לשנה, ניתן להגיע להערכת מצב והחלטה לגבי הצורך בטיפולים נוספים.

ניתן לשלב לאחר הטיפול בלייזר, גם טיפול בהזרקה של חומצה היאלורונית לנרתיק להשלמת ההיצרות של המקום וכן לשיפור הלחות והצערת הנרתיק.

טיפול בהזרקה של חומצה היאלורונית לנרתיק יכול לשמש כהשלמה לטיפול בלייזר או כטיפול יחיד במצבים של נרתיק רחב במידה קלה עד בינונית או במצבים של טיפול ביובש נרתיקי.