הצרת נרתיק

הנרתיק הוא איבר גלילי גמיש ומוקף רקמת שריר בעיקר בחלקו התחתון (איזור הכניסה לנרתיק) ששם מתרכזים שרירי רצפת האגן.

במהלך השנים כתוצאה מעמידה, הרמת משקלים, לחץ תוך בטני מוגבר (בשירותים, אימוני כוח ושרירי בטן, שיעול אצל מעשנות ועוד), שינויים הורמונים, גנטיקה אישית ובעיקר הריונות ולידות נוצרים שינויים ונזקים לנרתיק ובעיקר לשריר רצפת האגן.

רירית הנרתיק הופכת להיות דקה, עדינה, יבשה ופחות גמישה עם השנים וזה בעיקר כתוצאה משינויים הורמונים המחמירים כאשר האישה מגיעה לגיל המעבר (מנופאוזה) שבו ההורמון אסטרוגן יורד בצורה כמעט מוחלטת ולכן השפעתו המיטיבה על רירית הנרתיק נעלמת.

במהלך ההריונות (ככל שיש יותר היריונות אז כמובן שהסיכוי לכך גבוה יותר) מופעל לחץ על שרירי רצפת האגן והם נמתחים ולא תמיד חוזרים למצבם האלסטי המקורי. בלידה פתח הנרתיק נמתח עוד יותר וכמובן אם מבוצע חתך או שהיו קרעים במהלך הלידה ישנה פגיעה משמעותית בשרירים והחלשה שלהם.

כתוצאה מכל הגורמים שצויינו, שרירי רצפת האגן מאבדים את האלסטיות שלהם וגם מכוחם, ולכן קשה יותר לשמור על כיווץ. עקב כך יש יותר תלונות על דליפת שתן במאמץ, קושי ביציאות ולעתים חוסר תחושה או חיכוך לא מספק בזמן יחסי מין.

לעתים פתח הנרתיק מתרחב עד למצב שבו רירית הנרתיק חשופה החוצה, דבר המגביר את היובש בכניסה לנרתיק וגורם לכאבים בעת קיום יחסי מין. כמו כן, הרירית החשופה נוטה יותר להזדהם ולכן יש שכיחות גבוהה יותר של דלקות נרתיקיות ממקור חיידקי ופטרייתי.

במקרים קשים, פתח הנרתיק כה רחב, שבזמן הליכה או פעולות אחרות, אוויר נדחס לתוך הנרתיק, ואז כאשר הוא יוצא החוצה, נשמעים קולות אשר גורמים לאי נוחות ולמצבים מביכים לאישה.

כמו כן, נרתיק רחב עשוי להפריע בעת קיום יחסי מין גם לאישה שלא מרגישה דבר ולכן מתקשה להגיע לאורגזמה או לבן הזוג, שלא מרגיש מספיק חיכוך ולכן מתקשה בתפקוד (מתקשה לשפוך או מאבד זיקפה תוך כדי האקט).

כאשר טיפולים שמרניים (טיפולי במכשיר לייזר להצרת הנרתיק או הזרקות של חומצה היאלורונית להצרת הנרתיק) אינם עוזרים, הפתרון הוא ביצוע ניתוח להצרת הנרתיק.

בניתוח המתבצע בבית חולים בהרדמה מלאה, מבצעים הסרת של רקמת נרתיק רפויה ועודפת וכן מקרבים את השרירים בפתח הנרתיק בכדי לגרום להצרה של פתח הנרתיק ושל השליש החיצוני של הנרתיק (שם נמצא עיקר החיכוך ביחסי מין).

הניתוח מבוצע בבית חולים פרטי ונמשך כשעה. לאחר התאוששות של כשעתיים תשוחררי לביתך. ותזומני לביקורות לפי הצורך עד להחלמה מלאה.

לא ניתן לקיים יחסי מין במשך 6-8 שבועות לאחר הניתוח.